GÜLE GÜLE CAN BARTU

GÜLE GÜLE CAN BARTU

Daha geçen gün Fethiye’de Türk futbolunun eski taşlarından Abdullah Çevrim toprağa verilmişti. Can Bartu’yu da toprağa verdik.

Can Bartu çocukluğumun en önemli futbolcularından birisi idi. O zamanlar 25 kuruşa ciklet aldığımızda içinden artistlerin veya o yılların

başarılı sporcularının resimleri çıkardı. İşte biz o resimlere sahip olabilmek ve 25 kuruşa ciklet alabilmek için can atardık ki Can Bartu vesikalık resimleri en çok çıkan futbolcuydu.

Radyolardan Can Bartu’nun birçok golünü dinledik.

Daha yakın bir tarihe kadar rahmetli Can Bartu’yu medyanın canlı spor programlarında yorumcu olarak dinledik.

Türk futbolunun efsane smi Can Bartu’nun adı yaşarken Fenerbahçe’de bir tesise verildi.

Can Bartu 30 Ocak 1936'da, İstanbul'da dünyaya geldi. Spora, Fenerbahçe'de basketbol oynayarak başladı. Altı kez, basketbol milli takım formasını giydi.  Bartu, daha sonra basketboldan futbola geçerek Fenerbahçe'de futbol oynamaya başladı.

1955 – 1961 seneleri arasında Fenerbahçe'de futbol oynadı Bartu bu süre içinde 28 kez milli oldu. 1958'de Türkiye – Romanya maçında, kaleci Turgay Şeren'in sakson lakabını aldı.

Can Bartu  1 Ocak 1961’de, Fiorentina – Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyerek, Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan ilk Türk futbolcu oldu. İtalyan futbolseverler tarafından, “Sinyor Bartu” şeklinde adlandırılan Bartu, Türk futbolunun unutulmazları arasındaki yerini aldı.

Burada Can Bartu’ya Allah’tan rahmetler dilerken aile fertlerine başsağlığı diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI